Už dlhšiu dobu je známy fakt, že za nárast výskytu autoimunitných ochorení (napr. skleróza multiplex (SM), psoriáza, reumatoidná artritída, ankylózna spondylitída, či cukrovka 1. typu) sú viac zodpovedné faktory životného štýlu a prostredia než samotná genetika. Niektoré výskumy tiež ukázali, že ľudia, ktorí sa často stravujú v zariadeniach typu „fastfood“, majú vyššie koncentrácie zápalových markerov, vrátane väčšieho množstva špecifických bielych krviniek. Dôvodov je v tomto prípade určite viac (nasýtené mastné kyseliny, produkty praženia a vyprážania), ale na zoznam vinníkov sa dostáva nová tvár: soľ! Zdá sa teda, že soľ nezvyšuje iba krvný tlak. Nadmerný príjem soli má výrazný vplyv aj na náš imunitný systém.
V časopise Nature (marec, 2013) sú zverejnené výsledky troch štúdií, ktoré sa zoberali súvislosťami imunitnej reakcie na jednej strane a génovou reguláciou a spôsobom života na strane druhej. V jednej z nich podávali myšiam „slanú“ diétu a zistili, že myšky z toho produkujú oveľa viac imunitných buniek (tzv. T-helperov), pričom u nich zároveň došlo k vývoju najťažšej formy sklerózy multiplex (autoimunitná encefalomyelitída). Zdá sa teda, že soľ pôsobí ako silný stimulátor zápalovej a imunitnej reakcie. Je to pravdepodobne aj jedno z vysvetlení, prečo má slepačí vývar také pozitívne účinky pri virózach – je proste slaný
Soľ, samozrejme, nie je jediný faktor, ktorý vplýva na imunitnú odpoveď a zatiaľ nie je známe, aké množstvo soli imunitnú a zápalovú reakciu podporuje a ani to, či diéta s nízkym obsahom soli môže pôsobiť preventívne. Avšak vzhľadom na všetky známe negatívne účinky nadmerného množstva soli, vám musíme poradiť: jedzte menej soli – soľ je možno nad zlato, ale nie je nad zdravie!
AKV zverejnila: 15 marca 2013
|