Ovláda cukor vašu hlavu? |
|
|
Máte radi sladkosti? Tak sa majte na pozore! Nová štúdia, publikovaná v časopise The Journal of Alzheimer´s Research ukázala ich veľmi nepriaznivý vplyv na mentálne funkcie.
Vedci z Mayo Clinic sledovali 937 seniorov oboch pohlaví (priemerný vek 80 rokov), ktorí podstúpili testovanie kognitívnych funkcií a poskytli detailné informácie o zložení svojej stravy. Po štyroch rokoch trvania štúdie u 21 % ľudí došlo k úbytku kognitívnych funkcií. Podrobná analýza ukázala, že tento pokles mentálnych funkcií bol takmer dvakrát častejší u tých, ktorý jedli najviac sacharidov. Ľudia s odporúčaným príjmom sacharidov (50 – 60 % celkového energetického príjmu) nemali merateľný pokles mentálnej výkonnosti.
Tento nežiadúci účinok je spôsobený nadmernou konzumáciou jednoduchých (= sladkých) sacharidov a potravín s vysokým glykemickým indexom, ktoré sa metabolicky správajú ako čistý cukor (biela múka, biela ryža, zemiakové pyré a pod.). Komplexné sacharidy alebo sacharidy ovocia a zeleniny (a tiež fytochemikálie) pôsobia v primeranom množstve (veď kto by jedol 4 kilá banánov a 4 kilá hrozna denne?) na funkcie mozgu pozitívne, napríklad:
- červená repa zvyšuje prietok krvi mozgom
- jahody, černice, maliny, čučoriedky, moruše chránia mozog pred vplyvom voľných radikálov najlepšie zo všetkých známych potravín
- zelenolistová a kapustovitá zelenina dokáže udržať mentálnu výkonnosť po dlhé roky
- luteolín (v zelenej paprike, špenáte, ružičkovom keli, zeleri a mrkve) znižuje zápal v mozgu.
Náš seminár „Výživa a mentálna výkonnosť“ vás naučí ako najlepšie chrániť svoj mozog a mentálnu výkonnosť.
AKV zverejnila: 4.marca 2013
|
|