Neviete sa úplne vzdať mäsa? Staňte sa flexitariánom |
|
|
Urobte niečo pre svoje zdravie a jedzte mäso iba málokedy. Flexitariánská strava plná ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov vám umožní oboje: nemusíte sa mäsa úplne vzdať, ale získate aj výhody vegetariánskej stravy.
Existuje 5 presvedčivých dôvodov prečo obmedziť konzumáciu mäsa:
- Ušetríte peniaze.
Vegetariánske zdroje bielkovín ako sú strukoviny, nízkotučné mliečne výrobky alebo vajcia stoja omnoho menej ako mäso.
- Je to prirodzený spôsob ako si udržať optimálnu hmostnosť.
“Ľudia, ktorých strava je založená na rastlinných zdrojoch vážia priemerne o 15 % menej ako milovníci mäsa“, hovorí Dawn Jackson Blatner, RD, LDN, hovorkyňa Americkej dietetickej asociácie a autorka knihy The Flexitarian Diet (2009). Pre priemernú ženu to znamená asi o 12,5 kg menej.
- Prospieva to vášmu srdcu.
Flexitariánska strava znižuje riziko vzniku vysokého krvného tlaku tým, že je bohatá na minerály, ktoré znižujú krvný tlak – horčík, draslík a vápnik. Navyše, obsahuje veľa vlákniny a málo nasýtených tukov, takže znižuje cholesterol a chráni vaše cievy.
- Chráni vás pred rakovinou.
Ľudia, ktorí konzumujú stravu založenú na potravinách rastlinného pôvodu a sú fyzicky aktívni, majú podľa Amerického inštitútu pre výskum rakoviny o 30 – 40 % nižšie riziko vzniku tohto ochorenia.
- Je to ohľaduplnejšie voči životnému prostrediu a iným ľuďom.
Živočíšna produkcia vyžaduje 11 x viac enegrie ako produkcia obilnín. Navyše, pri produkcia mäsa sa spotrebuje 26 x viac vody ako pri pri pestovaní rastlinných zdrojov bielkovín.
Ako sa do toho pustiť?
- Zvoľte si svoj cieľ – koľko dní do týždňa chcete mať bezmäsitých.
Veľa ľudí začína s dvoma a skončia pri štyroch alebo viac.
- Najprv pridajte, až potom uberajte.
Dajte čas svojim chuťovým bunkám a najprv kombinujte mäso s rastlinnými bielkovinami (napr. pridajte tofu k “číne“ z kuracieho mäsa). Začnite pomerom 1:1 a postupne uberajte z mäsitej časti. Skúšajte nové recepty zo strukovín (polievky, nátierky, šaláty a pod) a tofu a hľadajte čo Vám chutí.
- Vyberajte si správne druhy obilnín.
Obilniny sú veľmi dôležitou súčasťou flexitariánskej stravy. Celozrnné formy obilnín obsahujú viac kvalitných bielkovín, vlákniny, vitamínov a minerálov. Používajte celozrnné cestoviny, naturálnu ryžu, chlieb a pečivo z celozrnnej múky. vyskúšajte aj pšeno, pohánku a iné menej používané druhy. Pridajte ich do polievok, šalátov a pilafov.
- Nezabúdajte na dobré zdroje vápnika.
Patria sem nízkotučné a probiotické mliečne výrobky, strukoviny s dôrazom na sóju a sójové výrobky, za hrsť orechov alebo olejnatých semien, listová zelenina, brokolica, špenát, kapusta alebo zelené vňate.
- Uspokojte svoju túžbu po mäse malou ľsťou.
Pridajte do jedál hríby, sójovú omáčku, sušené paradajky v oleji alebo parmezán a určite vás to uspokojí.
|
|