Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home
Teleráno 2. marec 2006 Tlačiť E-mail


Žuvačka – pomoc po operácií čreva

Ak ste po operácií čreva (bez ohľadu na to, či ide o tenké alebo hrubé črevo) alebo sa chystáte takúto operáciu podstúpiť, vybavte sa žuvačkami bez cukru a začnite ich žuť hneď na druhý deň po operácií. Podľa novej štúdie z veľmi renomovanej nemocnice Mount Sinai v New Yorku žutie žuvačky skracuje pobyt pacienta v nemocnici po operácií čreva až o dva dni (40%!).

Čo treba urobiť, aby Váš tráviaci systém po operácií začal rýchlejšie pracovať a aby sa predišlo život ohrozujúcim komplikáciám ako napríklad ileus (nepriechodnosť čriev, ľudovo „zauzlenie“)? Stačí na druhý deň po operácii začať žuť žuvačky bez cukru. 60 minút trikát denne – zhruba v čase raňajok, obedu a večere. Črevá sa po chirurgickom zákroku oveľa rýchlejšie „spamätajú“ a začnú pracovať – nastane odchod plynov a stolice a objaví sa hlad v priemere o dva dni skôr, ako u ľudí, ktorí žuvačky nežujú.

„Viem, že to nezachráni svet, ale mojim pacientom rozhodne budem odporúčať toto jednoduché a lacné opatrenie po operáciách na našom oddelení. Nenesie to žiadne riziko,“ hovorí dr.Michael Harris z Mount Sinai Hospital v New Yorku

Zdroj: Americká národná lekárska knižnica, feburár 2006

 

Milovníci zemiakov majú častejšie cukrovku

Dlhodobá štúdia na Harvardskej univerzite vyše 85 tisíc žien priniesla ďalšie zaujímavé výsledky: milovníčky zemiakov – najmä, ak sú obézne – majú o 14 percent väčšie riziko vzniku cukrovky, ako ženy, ktoré konzumujú zemiaky menej ako 1-krát týždenne.

Zemiaky síce obsahujú veľa draslíka a pomerne veľa vitamínu C, ale súčasne patria k potravinám z vysokým glykemickým indexom a preto by mali ľudia chorí na cukrovku, ľudia s nadváhou alebo obezitou, ľudia chorí na srdce a ľudia trpiaci hypoglykémiou konzumáciu zemiakov výrazne obmedzovať. Nehovoriac o tom, keď sa zo zemiakov stanú hranolčeky alebo lupienky plné prepraženého tuku s veľkým obsahom škodlivých trans-mastných kyselín.

Zdroj: American Journal of Clinical Nutrition, február 2006

 

Nevyhadzujte teflonové panvice!

Začiatkom februára prebehla svetovými médiami (stále trochu prehlušená vtáčou chrípkou) správa o možnom riziku číhajúcom v teflonových povrchoch kuchynských nádob. Najmä v USA a v niektorých západoeurópskych krajinách vyvolala táto správa masívne vyhadzovanie teflonových panvíc. „Nie je to potrebné,“ hovorí dr.George Corcoran, člen komisie, ktorá v USA v mene oficálnej agentúry EPA (Environmental Protection Agency) toto stanovisko vydala. „Robili sme na tom skoro dva roky a ja stále teflonové panvicie používam. Problémová látka – perfluorooktánová kyselina (PFOA) – sa pri vysokých teplotách uvoľňuje do jedla a vo vysokých dávkach môže vyvolať rakovinu, ale nie je žiadny dôvod napaniku.“

Riešenie: používajte kvalitné teflonové panvice, pretože pri ich výrobe sa používa technológia, ktorá zabráni následnému uvoľňoaniu PFOA do jedla počas prípravy.

PS: Teflonové panvice s poškrabaným povrchom nepoužívajte.

Zdroj: Americká národná lekárska knižnica, feburár 2006

 
E-LINE space