Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Dieťa a dusičnany
Dieťa a dusičnany Tlačiť E-mail

 

Ako sa chrániť pred dusičnanmi v zelenine?

Aj keď ste možno počuli a čítali, že dusičnany v zelenine nie sú nebezpečné pre dospelého človeka, opatrnosť ostáva namieste. Predovšetkým u dojčencov a úplne najmenších detí. Ako teda na jar chrániť tých najmenších v súvislosti so zeleninou a najmä zeleninou rýchlenou?

  •  Uprednostniť zeleninu z bezpečných zdrojov (neprehnojené pôdy).
  •  Používať zeleninu z poobedňajšieho zberu (pokojne sa na trhovisku opýtajte, kedy bola zberaná).
  • Ak použijete rýchlenú zeleninu, zistite, či bola pestovaná v skleníku alebo fóliovníku (toto je dôležité: väčšie riziko predstavuje zelenina z fóliovníka, pretože slnečné žiarenie, ktoré podporuje premenu bielkovín z dusíkatých látok neprechádza fóliou - sklom skleníka čiastočne áno - a v zelenine ostáva viac nepremenených dusíkatých látok z použitých hnojív a pôdy)
  • Z rýchlenej zeleniny nepripravujte pre dieťa šťavy.
  • Tepelná úprava neničí dusičnany, naopak - stratou vody zo zeleniny obsah dusičnanov v nej stúpne.
  • Z koreňovej zeleniny používajte len obalovú časť, pretože najviac dusičnanov sa hromadí v dužine pri vrchole koreňa (napr. v mrkve vnútorný valec pri listovej časti). Tieto časti zeleniny by deti vôbec nemali dostávať.
  • V prípade nesprávneho pestovania zeleniny najviac dusičnanov môže obsahovať mrkva, reikovka, špenát, petržlen, kaleráb, šalát, kel, ružičkový kel.

Ak vás tieto opatrenia nepresvedčia a jarná zelenina vás stále straší, máte šancu použiť mrazenú alebo divú zeleninu. Dieťa však rozhodne od istého veku zeleninu potrebuje pravidelne!

 
E-LINE space